ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

Извор: Данас

Поводом тужбе против решења Повереника за информације, по којем делови уговора о концесији аутопута Хоргош - Пожега морају бити објављени Министарство за инфраструктуру, на чијем је челу Велимир Илић, 22. маја је Врховном суду Србије предало тужбу против решења Повереника за информације од јавног значаја Родољуба Шабића, по којем делови уговора о давању концесије на изградњу ауто пута Хоргош-Пожега треба да буду јавни, али према речима портпаролке Врховног суда Весне Дабић, тужба Министарства за инфраструктуру још није стигла до судија који треба да одлучују у овом поступку, преноси Б92 .   

"У овом тренутку у Врховном суду тужба се налази у претходном поступку. Испитује се да ли је уредна, а уколико се утврди да садржи неке недостатке, враћа се тужиоцу да је уреди, а ако нема никаквих недостатака, онда тужба иде у Веће Управног одељења ВСС које ће о овом предмету и одлучивати", каже Весна  Дабић.

Повереник Родољуб Шабић очекује да ће тужба Министарства у потпуности бити одбачена јер је одредба о тајности целог уговора, на коју се позива страни концесионар, заправо супротна Уставу и закону.

"Са стопостотном извесношћу очекујем да та тужба буде одбачена. У 16 случајева у којима је ВСС решавао по тужбама органа власти против решења повереника - све су тужбе биле одбачене.  Али, да не бисмо прејудицирали, сачекаћемо"

Страни концесионар позива се на тачку 24.2 уговора у којој пише да су све информације из уговора поверљиве и да не могу бити доступне јавности без сагласности страног партнера.

Према речима Шабића, то није смело да се деси:

"Толико је неуобичајено, у толикој је супротности, не само с нашим законом, него и с добрим обичајима и праксом у свету, да се један уговор ове врсте учини тотално тајним, да би можда

могли да говоримо и о несавесности странаца. И он је морао водити рачуна да напросто није примерено једној европској земљи да прихвата такве обавезе. Ако сам добро схватио, и странци у свом саопштењу саветују да се сачека одлука ВСС," наводи Шабић.

Одлука Врховног суда је обавезујућа, али закон не предвиђа никакве санкције уколико се та одлука не испоштује.