ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

Извор: Блиц

Транспарентност Србија

Блиц - БИТКА ЗА 200 САВЕЗНИХ СТАНОВА УОЧИ РЕФЕРЕНДУМА

Неспоразуми синдиката и Савета министара око стамбених листа

Ранг-листа истакнута недавно иако је конкурс расписан пре четири године

До референдума у Црној Гори остало је још само осам дана, а у органима СЦГ се гложе око поделе станова. Након што је процурела информација да ће запосленима у институцијама заједнице бити подељени станови пре референдума, дошло је правог сукоба између Синдиката заједнице и Савета министара.

У Синдикату тврде да ће бити подељено око 200 станова, а у Савету министара негде око педесетак. Синдикат тврди да су већ направљене ранг-листе, док у Савету министара наводе да је израда те листе у току. У Синдикату не знају колико је људи тачно конкурисало за стан, али имају податак да се међу првих 100 на ранг-листи налази 19 кадрова из Црне Горе. У Савету министара наводе да је око 600 запослених у органима СЦГ конкурисало, али немају прецизне податке колико их је из Црне Горе, а колико из Србије.

Синдикат тврди да је то урађено само зато да би се црногорски функционери ускоро уселили у нове станове у Београду, без обзира на исход референдума.

Међутим, у Савету министара то негирају и наводе да нико неће добити стан пре референдума. „Конкурс за расподелу станова у органима државне заједнице расписан је пре више од четири године, али све до почетка априла о том конкурсу није било ни речи.

Црногорски кадрови планирају да пре одлуке о судбини СЦГ узму станове, чак и у случају отцепљења Црне Горе“, објаснио је за „Блиц“ један од челника тог синдиката, који је желео да остане анониман. Синдикалци сумњају да црногорски кадрови желе на брзину да дођу до тих станова, без обзира на то што, како наводе, многи од њих већ имају решено стамбено питање у Црној Гори или у Београду.

„Листа се објављује месец дана пре референдума и евентуалног отцепљења Црне Горе. Сматрамо да није оправдано да појединци добију стан у Београду, а да већ сутра буду држављани друге државе“, каже један од синдикалних вођа, упитан

зашто би те станове добили само кадрови из Србије у случају да више не постоји СЦГ. Он је нагласио да је Синдикат затражио од Административне и Стамбене комисије, као и од Савета министара да се са конкурсом сачека до исхода референдума. Синдикалци тврде да ће се ти станови поделити противзаконито, јер се критеријуми утврђују на основу Уредбе о расподели станова коју је донео Савет министара иако не постоји закон о имовини. Ипак, у Савету министараодбацују те оптужбе и наводе да неће бити додељен ниједан стан пре референдума.

Наш саговорник из Савета министара је нагласио и да црногорски кадрови неће добити станове у случају отцепљења Црне Горе, већ да ће у том случају накнадно бити прављена нова ранг-листа.

„Тек је у току утврђивање ранг-листе, а не верујем ни да ће она бити готова пре референдума, јер једноставно нема времена да се то уради то 21. маја“, навео је он.

Међутим, синдикалци и даље сумњају да ће додела станова бити нелегална.

„Немамо увид у податке по којим критеријумима су се појединци нашли на ранг-листи, као ни податке о броју или локацији станова за које се конкурише“, навео је један од синдикалних челника.

У Савету министара, пак, тврде да су критеријуми одређени на основу Уредбе Савета министара, да ће се највероватније доделити педесетак станова за које је конкурисало око 600 људи, а да су локације тајна због досадашње праксе да се „будући“ станари бесправно усељавају у те станове.

„Уредбом је прецизирано да нико ко има решено стамбено питање не може да добије стан од државне заједнице“, одбацују у Савету министара сумње синдикалаца да се на листи нашао велики број функционера који већ имају стан. Синдикат је ипак затражио помоћ од повереника за информације од јавног значаја Родољуба Шабића.

Шабић је за „Блиц“ изјавио да га је јуче Савет министара обавестио да ти станови неће бити подељени пре црногорског референдума.

Антрфиле : Ко од функционера користи станове

Станове на коришћење док су на државној функцији у Београду је добило пет функционера из Црне Горе и три из Србије. У службеним становима живе министри за међународне економске односе и унутрашњу трговину, Предраг Ивановић и Амир Нурковић, те заменик и помоћник генералног секретара Савета министара, Слободан Божовић и Богољуб Јегдић. Од црногорских кадрова државни стан још користи Слободан Ковачевић, директор Службе за организацију и положај надлежности органа управе. Функционери из Србије који су добили станове на коришћење су помоћник директора Службе за заједничке послове Милорад Рогић, секретар Министарства за људска и мањинска права Зоран Мартиновић, те Станимирка Вујовић, директор Службе за финансирање надлежности СЦГ.