ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

Извор: "Блиц"

Шабић критикује Чиплића

 

Иза сваког случаја је извршење два кривична дела - неовлашћене обраде података о личности и фалсификата

Н. М. Јовановић

 

Када је реч о изборима за мањинске савете, поред проблема око бошњачког савета, подједнако занимљив начин формирања посебних бирачких спискова за изборе сваког од националних савета. Због упутства о поступку уписа у бирачки списак које је направило Министарство за људска и мањинска питања, примећен је велики броја фалсификованих уписа у бирачке спискове, тврди повереник за доступност информација од јавног значаја Родољуб Шабић.

- С тим у вези морам рећи да је потпуна неистина да је министар Чиплић било када, а поготово не како изјављује „у неколико наврата“, мени објашњавао процедуру уписа у бирачке спискове. Уосталом, за тако нешто нема никакве потребе. Законом утврђена процедура је потпуно јасна и ту нема шта да се објашњава. Законом утврђена процедура и није била извор ниједног проблема.

Он објашњава да је извор проблема упутство, односно инструкција о поступку уписа у посебан бирачки списак националне мањине.

- То упутство је дало могућност да било ко, без провере идентитета и без икаквог посебног овлашћења подноси „у име грађана“ и то практично неограничен број захтева за упис у посебан бирачки списак. Од почетка је било очигледно да се овим упутством крајње неопрезно широм отварају врата могућим злоупотребама, што се у пракси и утврдило - каже Шабић.

Повереник тврди да „нема никакве сумње да су разноразни активисти уписали у посебне бирачке спискове велики број грађана без њиховог знања и противно њиховој вољи.

- О ком броју се тачно ради, тешко је утврдити, али у сваком случају није реч о, како каже министар Чиплић, промилима, већ о пуно значајнијем броју. Примера ради, само у општини Нови Београд у посебан бирачки списак припадника бошњачке националне мањине бар 15 до 20 одсто уписаних је, најблаже речено, проблематично. Али, чак и да је реч о промилима, нико, а поготово не министар за људска права, то не би смео да потцењује. Прво, јер упис у посебан бирачки списак заправо представља обраду података о личности који су по закону, дефинисани као „нарочито осетљиви“ подаци, што подразумева посебан однос и заштиту, што је више него очигледно изостало. И друго, јер иза сваког појединог таквог случаја стоји не само груба повреда права грађана и повреда националног осећаја због уписа у списак мањине којој не припадају него, по правилу, и извршење два кривична дела, неовлашћене обраде података о личности из члана 146 КЗ-а  и фалсификата из члана 355 КЗ-а - каже Шабић.

 

Антрфиле : Зукорлић у Меки о бошњачком савету

 

Главни муфтија Исламске заједнице у Србији (ИЗуС) Муамер Зукорлић учествује на међународној конференцији у Меки, у Саудијској Арабији, поводом 50. годишњице оснивања Исламске светске лиге Рабите, саопштено је из ИЗуС. Зукорлић је учеснике конференције упознао са „угрожавањем верских и националних права муслимана, те кршењем изборне воље Бошњака на изборима за Национални савет Бошњака од стране Министарства за људска и мањинска права“ и добио подршку генералног секретара Рабите Абдулаха Мухсина Туркија, наводи се у саопштењу.