ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

Извор: "Блиц"

Сукоби око спискова мањина

 

Оцена министра за људска и мањинска права Светозара Чиплића по којој је процес уписа у посебне бирачке спискове националних мањина „прошао беспрекорно“ нема никакве везе са реалношћу - каже за „Блиц“ повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић. Како додаје, „у процесу уписа било је свега - пропуста, кривичних дела, повреде људских права, и то заиста много“.

Шабић је јуче реаговао на наводе из интервјуа министра Чиплића нашем листу. Повереник, коментаришући процес уписа у бирачке спискове националних мањина, каже: „Наглашавам да говорим о најгрубљим повредама, онима које представљају озбиљна кривична дела“.

- Колико других, бенигнијих повреда је почињено, колико прекршаја је направљено, колико је успостављено збирки личних података које су, без икаквог законског основа, у приватном или страначком поседу, можемо само да претпостављамо - додаје Шабић.

Он каже да је због „инструкције о начину уписа коју је дало министарство свашта било могуће“.

- Забележени су случајеви у којима су појединци доносили по неколико стотина, чак и по неколико хиљада захтева за упис, а да органи локалне самоуправе, следећи инструкцију, нису могли да им траже никакву пуномоћ нити да утврђују идентитет. И догађало се, наравно, свашта што је немогуће уклопити у оцену „беспрекорно“. Само у једном граду евидентирано је скоро 1.400 дуплих захтева за упис, упис истих људи у два бирачка списка. Једино то што су у неким локалним самоуправама ипак констатовали ко је доносио одређене групе пријава, омогућава да се бар један број могућих учиниоца кривичних дела идентификује. А велика већина ће заувек остати у сенци - истиче Шабић.Он додаје да је „невероватна тврдња министра да је само 96 случајева било спорно“, а да је повереник поднео само 13 кривичних пријава.

- А „само“ тих 13 кривичних пријава односи се на извршење неколико стотина кривичних дела неовлашћене обраде података у стицају са фалсификатом. До ког броја кривичних пријава и кривичних дела бисмо дошли на основу анализе из свих 170 локалних самоуправа, тешко је и претпоставити. Иако имамо мање инспектора него што министар Чиплић има државних секретара и помоћника, урађено је што је урадио. Нека сад министарство затражи од свих локалних самоуправа и јавно објави податак о томе колики број „добровољно“ уписаних људи је, након што је сазнао за упис, тражио брисање из посебног бирачког списка - истиче Шабић.

 

Антрфиле : Чиплић неће расправу

Министар Светозар Чиплић за „Блиц“ каже да је циљ министарства да се савети националних мањина формирају у складу са законом.

- Није ми намера да минимизирам пропусте и неправилности, али ни да отварам полемике на тему шта би било кад би било - коментарише Чиплић реаговање повереника Шабића.

- У овом процесу свако треба да ради свој посао у складу са овлашћењима и обавезама, а Министарство за људска и мањинска права у складу са својим овлашћењима отклања неправилности које су се јавиле током процеса избора савета националних мањина - истиче Чиплић.